Haber

Blinken: Yahudi yerleşim birimleri barışı engelliyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail yanlısı lobi kuruluşu AIPAC’ta yaptığı konuşmada, bölgedeki Yahudi yerleşim birimlerinin barışa engel olduğunu söyledi.

ABD’nin Ortadoğu ihtilafında İsrail’in güvenliğine ve iki devletli çözümüne katkı sağlama taahhüdünü bir kez daha vurgulayan Blinken, İsrail işgali altındaki Batı Şeria’da “ilhak veya kutsal yerlerdeki statükonun bozulmasına yönelik adımların” İsrail’e zarar vereceğini kaydetti. iki devletli çözümün başarısı.

Aynı zamanda Yahudi olan Blinken, “Yahudi yerleşimlerinin genişlemesi, aradığımız umut ufkunun önünde açık bir engeldir” dedi. “Aynı şekilde Batı Şeria’nın ilhakı, kutsal mekanlardaki tarihi statükonun bozulması, evlerin yıkılmaya devam etmesi, nesiller boyu bu evlerde yaşayan ailelerin tahliye edilmesi yönündeki her türlü fiili veya hukuki adım, Türkiye’nin şansını zedeliyor. Blinken, iki devletli çözümün başarısının bir göstergesi” dedi.

ABD’deki en güçlü Yahudi lobi örgütü olarak bilinen Amerikan-İsrail Halkla İlişkiler Komitesi’nde (AIPAC), Blinken’in bu sözlerinin ardından sessizlik olduğu belirtiliyor.

Aralık ayı sonunda kurulan ve İsrail tarihinin “en sağcı” hükümeti olarak nitelendirilen Benjamin Netanyahu liderliğindeki hükümette aşırı sağcı ve milliyetçi partiler bulunuyor. Batı Şeria’daki Yahudi yerleşim birimlerinin genişletilmesini öncelikleri arasında sayan koalisyon hükümetinin son olarak İsrail polisinin Müslümanlar için kutsal kabul edilen Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskın tansiyonu yükseltti.

AFP / Birleşik Krallık, ET

DW Türkçe’ye VPN ile nasıl erişebilirim?

antakya-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu