Haber

100 bin gurbetçi Kapıkule’ye girdi

Yetkililer, Kapıkule Sınır Kapısı’ndan 1 Haziran’dan bu yana 28 bin 325 araçla 100 bin 543 gurbetçinin ülkeye giriş yaptığını bildirdi.

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan gurbetçilerin anavatanlarına yolculukları haziran ayında başladı. Çoğunluğu Almanya’da yaşayan gurbetçiler, yaşadıkları ülkelerde tatile giderken, Türkiye’de Kurban Bayramı’nı geçirmek için memleketlerine geliyor. Kapıkule Sınır Kapısı’na gelen gurbetçiler, yurda girmek için yoğunluk topladı . Yetkililer, Kapıkule Sınır Kapısı’ndan 1 Haziran’dan bu yana 28 bin 325 araçla 100 bin 543 gurbetçinin ülkeye giriş yaptığını bildirdi.

Yetkililer, bayram öncesi Bulgaristan’a açılan Kapıkule ve Hamzabeyli sınır kapıları ile Yunanistan’a açılan İpsala ve Pazarkule gümrük kapılarından 1 milyona yakın gurbetçinin ülkeye girmesini beklediklerini de belirtti. Sınır kapısına gelen gurbetçiler, hem yurda adım atmanın hem de yakınlarını görmenin heyecanını yaşıyor.

‘Geldiğimizde bütün dertleri unutuyoruz’

Almanya’nın Köln kentinden gelen Doğan Can, Türkiye’ye geldiklerinde yaşadıkları zorlukları unuttuklarını belirterek, “Memleketimize geldik. Yollar çok kalabalıktı arkadan gelenler çoktu. Birinci bölgedeyiz, okullar orada tatildi ve hemen yola çıktık. Şimdi istikamet Konya. Aradan girdiğimizde Bu kapı Türk Bayrağını görünce bütün dertlerimizi unutuyoruz.Burası ayrı bir yer.Burası hem bayram hem bayram.Yaparız akrabalarımızı görürüz”söz konusu.

Köln’den Adıyaman’a giden Cihan Korkmaz da 1 yıllık aradan sonra Türkiye’ye döndüğü için çok mutlu olduğunu belirtti. “Yolculuğumuz Bulgaristan kısmı hariç çok güzel geçti. Türkiye’ye geldiğimiz için doğal olarak mutluyuz. Tatil için geldik akrabaları ziyaret edeceğiz hepsi bir arada olacak. Geçen sene geldim her geldiğimizde geliriz. Fırsat buldukça topraklarımıza geldiğimiz için çok mutluyuz. 1 “Orada bir yıl çalışıyoruz ve bir aydır burayı özlüyoruz. Şimdi ilk annemi ziyaret edeceğim. Adıyaman’daki evimiz de sarsıntıda ağır hasar gördü, onunla ilgileneceğim, oradaki hasarı onarmaya çalışacağım.”dedi.

‘TABİLİN KEYFİNİ ÇIKARACAĞIZ’

Almanya’nın Hagen şehrinde yaşayan Necmettin Acar, 6 haftalık tatil için Türkiye’ye geldiklerini söyledi. “Tatilimiz başladı, yola çıktık ve çok güzel geldik. 6 hafta geldik çok keyif alacağız. Yurt dışında da olsanız kendi ülkenize geldiğinizde bambaşka bir duygu yaşıyorsunuz. Yalova’daki evimize gideceğiz, evimizin kapısını açacağız. Biraz dinlenip eşini, arkadaşını ziyaret edeceğiz. Muş’taki akrabalarımızı ziyaret edeceğiz, sonra denize gireceğiz.”sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu